Write-blocker za 1000,-

Sharkoon

Dnes vám představím USB write blocker pro disky SATA a IDE. V diskuzích zaměřených na počítačovou forenzní analýzu jsem narazil na zmínku o adaptéru, který umí zamknout disk pro zápis a je velmi levný. Jednalo se o produkt Coolgear USBG-127ASD, který je dostupný pouze v USA a to za 55 dolarů. Na stránkách dokonce v popisu uvádí možné využití pro forenzní účely.

Po chvíli hledání jsem našel velmi podobný produkt Sharkoon DriveLink Combo USB 3.0 – podle specifikací a obrázků je jediným rozdílem nápis na samotném adaptéru. V České republice je k dostání za 819,- Kč včetně DPH. Adaptér jsem objednal a nyní vám jej stručně představím. Nejedná se o recenzi ani podrobný test. Neprováděl jsem detailní testy a měření v laboratorních podmínkách. Pouze jsem se pokusil rychle zjistit, zda je použitelný a zhruba jakou rychlostí s ním jde vytvářet forenzní obraz disku.

Sharkoon_baleni

V plastovém obalu nalezneme celkem osm věcí. Hlavní je samotný adaptér o rozměrech 85.5 x 83 x 26.5 mm , dále je v balení adaptér 12V/4A, napájecí kabel k adaptéru, propojovací kabel USB 3.0 A-B, IDE kabel 3,5“, napájecí kabel pro pevné disky 5,25“, silikonový ochranný obal na disky 3,5“ a silikonový ochranný obal na disky 2,5“.

Adaptér se k počítači připojuje přes rozhraní USB 3.0. Pro zdrojové disky má adaptér celkem tři rozhraní – standardní SATA, IDE 3,5“ a IDE 2,5“. Disk SATA a disk IDE 2,5“ připojíte přímo k adaptéru bez dalších kabelů. Disk IDE 3,5“ připojíte pomocí propojovacího IDE kabelu a napájecího kabelu. Žádné další redukce pro různé notebookové disky nejsou součástí. Adaptér má dále hlavní vypínač a dva přepínače pro blokaci zápisu – jeden pro SATA a jeden pro obě IDE rozhraní. Provedení není tak robustní jako o podobných výrobků značky Tableau, ale vypadá, že normální zacházení vydrží.

Blokaci zápisu je nutné nastavit před spuštěním adaptéru. Pro forenzní využití je to běžná praxe. Například u žlutých adaptérů Tableau se blokace zápisu nastavuje pomocí jumperů také před připojením. Je tedy dobré si před připojením adaptér zkontrolovat a teprve poté připojit napájení a zapnout. Ve Windows 10, v Mac OS X i v Linuxu byl adaptér funkční bez nutnosti instalace dodatečných ovladačů.

A nyní k tomu podstatnému, skutečně adaptér za takovou cenu funguje jako forenzní „write-blocker“? Překvapivě ano, s některými omezeními. EnCase ani ostatní nástroje jej nerozpoznají jako „write-blocker“, ale na blokaci zápisu to nic nemění a podobné chování lze sledovat i u jiných produktů jako třeba u adaptérů značky Wiebetech. Dále jsem testoval rychlost adaptéru a zdaleka jsem nedosahoval uváděných 5 Gbit/s (625 MB/s). To je teoretická rychlost USB 3.0, kterou běžně uvádí všichni výrobci USB 3.0 zařízení. Realita je o dost pomalejší, ale stále je to rychlejší než USB 2.0. Testoval jsem v běžných podmínkách, tak abych zjistil, jakou rychlost skutečně můžu dosáhnout při práci. Testoval jsem adaptér na notebooku Macbook Air. Pomocí příkazu dd jsem četl z disku a zapisoval do /dev/null. Naměřil jsem rychlost 83 MB/s v konfiguraci SATA zdrojový disk a připojení přes USB 3.0. V konfiguraci IDE zdrojový disk a připojení přes USB 2.0 jsem naměřil rychlosti od 16-19 MB/s.

Na závěr tedy shrnu celkový dojem. Výrobek odpovídá svojí ceně. Nedostanete robustní adaptér, který můžete pustit ze dvou metrů na beton, nedostanete pravidelné aktualizace firmware, nedostanete ten nejrychlejší adaptér na trhu, nedostanete sto různých redukcí na všechny možné disky, ale dostanete levný write-blocker, který s patřičnou péčí splní svoji funkci a stojí desetinu toho, co ostatní produkty.